Başkan Genç, gazetecilerle buluştu

Anasayfa» Haberler» Başkan Genç, gazetecilerle buluştu
Oluşturulma Tarihi: 8.11.2021
Görüntülenme Sayısı: 584

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, 11 Kasım tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla gerçekleştireceği toplu açılış töreni öncesi gazetecilerle bir araya geldi.

7 yılda projelendirilip halkın hizmetine sunulan ve 11 Kasım Perşembe günü toplu açılış töreni yapılacak olan 100'ün üzerinde projeyi gazetecilere anlatan Başkan Genç'e, CHP Antalya İl Başkanı Nuri Cengiz, İlçe Başkanı Reşit Doğan, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Duman, birim müdürleri eşlik etti. Çok sayıda gazetecinin katıldığı toplantıda Turgay Genç gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

KENTİN YAŞAM ALANI

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, 7 yıldır toplu açılış yapacağı için hiçbir projenin açılışını yapmadığını belirterek, “7 yılda ilçemiz büyük bir değişim süreci içerisine girdi. 2019-2014 yılları arasındaki süreçte imar komisyonu üyeliği ve imar komisyon başkanlığım döneminde ilk defa bölgenin üst planlamalarının planlaması yapıldı. O süreçte ilçenin imar planları yapılırken işin başındaydım. Kentin imar planlarına baktığımız zaman Döşemealtı yaşam alanı olması gereken stratejik bir noktadaydı. Hem iklimsel olarak 4-5 derece ısı faktörünün olması, nem oranın düşük olması ve kentin şehirlerarası giriş yolu çevre yollarının da çıkış dağılım noktası olması. O yüzden Döşemealtı kentin yaşam alanı olmalıydı. Bütün planlarda da bunu görüyorduk. Antalya'da yaşamak isteyen herkesin Döşemelatı İlçesi'nde yaşama tercihinde olacağını biliyordum. Bütün Antalya'da yaşayan vatandaşlar bir gün Döşemealtılı olacak dedim ve bu hızla gerçekleşiyor” diye konuştu.

PANDEMİ SONRASI YAŞANAN PATLAMA

Belediye Başkanı Genç, “Bugüne kadar geldiğimiz noktada yüzün üzerinde projeyi hayata geçirdik. Hep ilkleri yaptık. İlk etapta üretim ve asfalt tesisimizi kurduk. Atölyelerimizi oluşturduk. 900 kilometreye varan bir yol çalışması yapmamıza rağmen ilçemizin büyüme hızına yetişemiyoruz. Üst yapı anlamında temel ihtiyaçların yüzde 90'ını hayata geçirme fırsatı bulduk. 1 yılda verdiğimiz ruhsatı pandemiden sonra 1 ayda verir olduk. Hızlı büyüme kontrollü olmadığı sürece çarpık kentleşmeyi getirir. Bizim yaptığımız planlamada geniş bulvarlar, caddeler, sosyal alanları ile Avrupa standartlarında kişi başına düşen sosyal donatı alanı olarak kentin tek planlı alanı oluyor. Doğru plana sadık kaldığımız sürece ilçemiz kentin yeni yaşam alanı olacak. 11 Kasım Perşembe günü Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla toplu açılış törenimiz olacak. Herkesi bekliyoruz” dedi.

KALKINAN VE GELİŞEN AKTİF ALANLAR

Başkan Genç, seçime yönelik plan yapmadığını ifade ederek şunları söyledi: “14 tane pazar yeri yaptık. Şu anda bunların bazılarına pazar kurulmuyor. Ama o alanlar sosyal alanlar olarak kullanılıyor. İnsanlar burada her türlü düğün, toplantı, mevlüt gibi etkinliklerini yapıyor. Bu alanlar 30 yıl sonra tam kapasiteli pazar yeri olacak. İlk 5 yıllık süreçte bütçemizi zorlayabildiğim kadar zorladım. Seçimle ilgili bir kaygım olsaydı 3-5 tane projeyi bırakırdım ekonomik sıkıntı yaşamazdım. Yeri geldi personel maaşlarını aksatır hale geldiğimiz dönemleri de yaşadım. Ama iyi ki o süreçte yaptım. Bugün olsa her geçen gün yapma şansımız azalıyor. Belediyenin gelirlerinin düşmesinden kaynaklanıyor. İlleri Bankası payım düşüyor, girdilerim düşüyor, üretim maliyetlerim çok yükseliyor. Görev sürecim içerisinde yapabildiğim, üretebildiğim, geliştirebildiğim kadar çalışacağım. “

“HİPODROMU AÇACAĞIZ”

Başkan Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Amacım ve hedefimiz bölgemizi marka yapmak. Bu azim bu emek toplum tarafından karşılık bulmuyorsa siz hayal kırıklığı yaşarsınız. Çevresel bölgemizdeki içme suyundan tarımından projeler geliştirdik. Bunları mümkün olduğu kadar uygulayacağız. Kalkınan gelişen ve aktif olan alanlar oluşturmak istiyoruz. Buranın nüfus kapasitesi 600 bin ise bunu 1 milyona çıkarmaya gerek yok. Sosyal alanlara da ihtiyacımız var. Hipodromu Türkiye Jokey Kulübü Başkanlığı ile görüştük. 6-7 yıldır bir ihale sürecinde. Yüzde 80'e ulaşılmış ama bir türlü tamamlanmayan bir yapıydı. Projenin tamamlanması isin Jokey Kulübüne devri yapıldı. Bize yılbaşına bitirileceği söylenmişti. Yer ve firma belirlendi. Şubat ayı koşularına yetiştireceğim diyerek koşu programına da alındı. Ocak ayı içerisinde hipodromun açılışını yapacağız.”

CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ise konuşmasında, “Biz iktidara hazır bir partiyiz. Yarın biz iktidara geldiğimizde sorunlar ile nasıl mücadele edeceğiz diye bir derdimiz yok. Döşemealtı'nda kent kimliği anlamında ciddi çalışmalar var. Başkanımızın mimar olması bu bölge için de bir ayrıcalık. Ülkemizi Atatürk'üm çizmiş olduğu çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma adına elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Eksiğimiz olabilir. Eleştirilere her zaman açığız” sözlerine yer verdi. Toplantının ardından Başkan Genç gazetecilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.