Başkan Genç, iş adamlarına projelerini anlattı

Anasayfa» Haberler» Başkan Genç, iş adamlarına projelerini anlattı
Oluşturulma Tarihi: 13.10.2017
Görüntülenme Sayısı: 1474

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Yörük Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin düzenlemiş olduğu geleneksel kahvaltıya katıldı. Başkan Genç, Döşemealtı'nın Antalya için önemini ve son 3 yılda yapılan yatırımları anlattı.

Antalya'nın yükselen değeri Döşemealtı

Yörük Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (YÖRSİAD) düzenlemiş olduğu sabah kahvaltısına katılan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, Dernek Başkanı Semih Beken ve yönetime teşekkür etti. Başkan Genç, Döşemealtı'nın düne kadar Antalya'nın arka bahçesi olarak görüldüğünü ancak son 3 yıl da gerçekleştirilen doğru ve planlı uygulamalarla yükselen değer haline geldiğini söyledi.

İmarlı alanların yüzde 90'ı yatırıma açık

Döşemealtı İlçesi'nin tarihi, doğal güzelliklerinin yanında stratejik açıdan da önemli bir bölge olduğunu hatırlatan Başkan Genç, yeni yasa ile birlikte sınırların 224 kilometrekareden 701 kilometrekareye çıktığını vurguladı. Genç, ilçede imarlı alanların yüzde 10 kadarının dolu olduğunu yüzde 90'lık kısmının ise yatırım yapılabilir konumda bulunduğu bilgisini verdi.

Nüfus sürekli artıyor

Başkan Turgay Genç, “Döşemealtı artık daha da büyüyor, gelişiyor ve önemi kat ve kat artıyor. TUİK verilerine göre Konyaaltı ilçemizden sonra en fazla nüfus yoğunluğu olan ilçe haline geldik. Halen nüfusumuz 60 bin civarında, büyüme hızına göre önümüzde ki 10-15 yıl içerisinde 4-5 kat artış olacağı öngörülmekte” dedi.

Kurumsallaşmanın adımları atıldı, mali disiplin sağlandı

Döşemealtı ilçesindeki büyük değişimin ipuçları hakkında bilgi veren Başkan Genç, “Göreve başladığımızda gerçekten de çok önemli mali ve idari sorunlarla karşılaştık. Üstesinden gelebilmek ve ilçemizi hak ettiği değere ulaştırabilmek için mesai arkadaşlarımla çok yoğun çalışma içerisine girdik. Kurumsallaşmanın temellerini attık, eksideki bütçemizi toparlayıp dengelemeye çalıştık, ilçemizin tarihi, doğal, kültürel zenginliklerini her platformda tanıttık. İlçemizi yatırım ve yaşam merkezine dönüştürdük” diye konuştu.

En fazla proje üreten belediye

Son olarak biten ve devam eden projeler hakkında da bilgi veren Başkan Genç, Türkiye çapında ilkleri yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Gururla ifade etmeliyim ki seçimden önce söz verdiğim projelerin fazlasını 4'üncü yılımıza girmeden tamamlamış olacağız. Türkiye'nin ilk Müze Konseptli Cami'ni yapıyoruz. Yine Türkiye'de örnek olacak Ekolojik Kreşi tamamlayıp çocuklarımızın hizmetine açtık. 12 mahallemize 13 çok amaçlı kapalı pazar yeri yaptık. Tam teşekküllü hastanemiz 2018'de hizmete girecek. Trafik Eğitim Parkı gibi 32 tematik ve sosyal amaçlı park yaptık. 500 km'nin üzerinde yeni yol açtık. Kendi parke tesisimizi kurmak suretiyle maliyetlerimizi yarı yarıya düşürdük. İlçemizde bir Kent Meydanı yoktu, onu da bitirdik. 14-25 yaş arası gençlerimiz için Döşemealtı Gençlik Meclisi'ni (DÖGEM) kurduk. Ayrıca her yaştan insanımızın yeteneklerini sergileyebileceği, keyifli zaman geçireceği Gençlik Merkezi'ni bitirme aşamasına getirdik. Yaşlılarımız için Emekliler Kahvesi açtık. Güneş enerjisinden elektrik üreten belediye olduk. Araç parkımıza 6 milyon lira yatırım yaparak güçlendirdik. Belediyemizin halk tiyatrosunu kurduk. Kısacası hemen her mahalleye kalıcı hizmetler kazandırdık. Bütün bu yatırımları belediyemizin öz kaynaklarıyla yaptık, yapmaya da devam ediyoruz.”

Başkan Genç, yeni otogarın Döşemealtı'na yapılabilmesi amacıyla 100 dönümlük alanın tapusunu Büyükşehir Belediyesi'ne bedelsiz olarak verildiğini de hatırlattı. Hipodrom inşaatı için de inşaat ruhsatlarını zaman kaybetmeden onaylamak suretiyle ilgililere teslim ettiklerini söyledi.

YÖRSİAD'ın Akra Barut Otel'de gerçekleştirilen toplantısına YÖRSİAD Yönetim Kurulu'nun yanısıra ANTİAD Başkanı Musa Saraç, OSİAD Başkanı Ahmet Kasapoğlu, KKTC Antalya Temsilcisi M.Erer Korman, Genç OSD Başkanı Canan Gürkan, YÖRKAM Müdürü Fatih Uslu ve çok sayıda iş adamı katıldı.

Toplantı sonunda bugün doğum günü olan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'e sürpriz bir kutlama yapıldı.