Başkan Genç’den Kırkgöz Gölü müjdesi

Anasayfa» Haberler» Başkan Genç’den Kırkgöz Gölü müjdesi
Oluşturulma Tarihi: 21.02.2018
Görüntülenme Sayısı: 3619

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, merakla beklenen projesini açıkladı: Kırkgöz Doğal Yaşam Vadisi Projesi.

İlçe sınırlarında olmasına rağmen belediyenin yetkisi dışında bulunan Antalya'nın en büyük doğal gölü Kırkgöz ve çevresi için 3.5 yıllık mücadelenin sonunda planlama ve uygulama yetkisi alındı. Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, ilçede merakla beklenen projenin müjdesini verdi.

17 farklı kurum ile Çevre ve Toprak Koruma Kurulu'ndan olumlu görüş alınan, Antalya'nın içme suyu deposu Kırkgöz Gölü'nde uygulanacak rekreasyon projesinin nazım ve koruma amaçlı imar planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 3,5 yıllık çabaların sonucunda onaylandı. 300 bin metrekare yeşil alan içeren proje, bugüne kadar toplanmış en kapsamlı olumlu görüş raporuna sahip.

17 KURUMDAN OLUMLU GÖRÜŞ

Döşemealtı'nın doğal güzelliklerinden biriyken, ilgisizlik ve bakımsızlık nedeniyle atıl duruma düşen Kırkgöz Gölü ve çevresi, nihayet Döşemealtı Belediyesi'nin sorumluluğuna geçti. Projenin planlama çalışmasının sonuçlanması, yoğun bürokratik yazışma, görüş toplama, sivil toplum örgütleriyle görüşmeleri içeren 3,5 yıllık sürecin sonunda gerçekleşti. Planlama aşamasında Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarlar Odası'ndan olumlu görüş ve destek geldi. Akdeniz Üniversitesi'nden alanla ilgili kapsamlı bilimsel görüş ve rapor alındı.

Kırkgöz Doğal Yaşam Vadisi Projesi için 17 farklı kurum ile Çevre Koruma ve Toprak Koruma Kurulları'ndan ayrı ayrı olumlu görüş alındı. Proje, koruma amaçlı imar planı için bugüne kadar toplanmış en kapsamlı olumlu görüş raporuyla da dikkat çekiyor.

BAKANLIK ONAYLADI

3,5 yılın sonunda 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 15 Ocak 2018'de onaylandı. Askı sürecinin ardından Kırkgöz Gölü'nü koruyacak 500 bin metrekarelik dev proje başlayacak.

300 BİN METREKARE YEŞİL ALAN

Projede 300 bin metrekare yeşil alan oluşturulması kararlaştırıldı. Bu rakam, Döşemealtı Belediyesi sınırları içinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 5 metrekare artırması anlamına geliyor. Projede yer alan Çevre Sorunları Müzesi ve günübirlik tesis, mevcut yapıların restoresiyle oluşturulacak ve göle olumsuz bir etki yaratmayacak. Proje alanında kalan 72 bin 400 metrelik özel mülkiyet kamulaştırılıp yeşil alana dönüştürülecek.

BİSİKLET VE YÜRÜYÜŞ YOLLARI

Projede 2 bin 200 metre bisiklet yolu ile vatandaşların göldeki endemik bitki örtüsü ve göçmen kuşları gözlemeyebilmesi için 9 bin metre ahşap yürüyüş yolu planlandı. Ayrıca gölde sandal, kano gibi motorsuz araçlarla gezi yapılabilecek. Proje alanında 150 araç kapasiteli 3 otopark ve 5 otobüs parkı da yer alıyor.

ÇALIŞTIK, SABRETTİK VE KAZANDIK

Kırkgöz Gölü ve çevresinin Döşemealtı Belediyesi'ne tahsisi için uzun süreli bir mücadele verdiklerini söyleyen Başkan Turgay Genç, “2014 yerel seçimlerinden önce Kırkgöz Gölü'nü halkımızın kullanabileceği özel bir yer haline getireceğimin sözünü vermiştim. Bunun için hazırladığımız projeleri ilgili bakanlıklara, meslek odalarına, sivil toplum kuruluşlarına anlattım. Alanın tahsisi için kapı kapı dolaştım destek istedim. Nihayetinde gölü ve çevresini belediyemize kazandırdık. Bu bölge için çok özel bir çalışma yaptırıyorum. İnanıyorum ki yalnızca ilçemizin değil Antalya'nın da en büyük ve en güzel rekreasyon alanı olacak. Kırkgöz Gölü'nde artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dedi.