Döşemealtı Belediyesi’nden 52 yeni nesil park, 169 bin m2 yeşil alan

Anasayfa» Haberler» Döşemealtı Belediyesi’nden 52 yeni nesil park, 169 bin m2 yeşil alan
Oluşturulma Tarihi: 14.12.2017
Görüntülenme Sayısı: 1945

Döşemealtı Belediyesi'nin başlatmış olduğu "Daha Yeşil Bir Döşemealtı" projesi meyvelerini vermeye başladı. 2014 yılına kadar ilçe genelinde yalnızca 70 park bulunurken son 3.5 yılda 52 yeni park ve sosyal alan yapıldı. Başta parklar olmak üzere farklı noktalara 7 bin değişik türde ağaç, 420 bin mevsimlik çiçek ve 150 bin çalı bitkisi dikildi.

Döşemealtı Belediyesi çevreye yaptığı yatırımlarla da dikkat çekiyor. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, son 3,5 yıl da 52 yeni parkı halkın hizmetine açtı. Etrafı çevrilmiş birkaç oyun grubundan oluşan sıradan parklar yerine daha nitelikli ve her kesime hitap edebilecek şekilde projelendirilen parklar çocukların olduğu kadar büyüklerin de keyifli zaman geçirdiği ve sosyalleştiği mekanlar haline geldi. 2014 öncesi 70 parkı bulunan Döşemealtı ilçesinde yeni nesil parkların eklenmesiyle toplam sayı 122'ye ulaştı.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in talimatıyla özel olarak projelendirilen parkların bir çoğunda voleybol, basketbol sahaları, tenis kortları, köpek eğitim parkuru, cafeterya, bay-bayan tuvaletler, yürüyüş alanları, mini göletler, spor aletleri, çocuklar için de özel zeminli oyun grupları yer alıyor. Ayrıca engelli bireyler için de rampa ve gezi alanları bulunuyor. Parkların 30'u ihale ile 22 tanesi ise belediyenin kendi imkanlarıyla yapıldı. Bu sayede imar planlarında park ve yeşil alan olarak görülen ancak atıl durumda kalan 139 bin metrekare alan halkın kullanımına açıldı.

Döşemealtı Belediyesi, başta parklar ve yeni açılan yollar olmak üzere şehrin farklı noktalarını, farklı türdeki ağaçlarla yeşillendirdi. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, bugüne kadar 7 bin ağaç dikimi gerçekleştirirken 420 bin mevsimlik çiçek ve 150 bin adet çalı bitkisi ekti. Mevsimlik çiçeklerin ve bitkilerin hemen hemen tamamı belediyenin kendi seralarında üretiliyor. Döşemealtı Belediyesi 3.5 yılda toplam 169 bin metrekare yeşil alanı bölge halkına kazandırdı.