Döşemealtı’nın güreşçileri tarih yazdı

Anasayfa» Haberler» Döşemealtı’nın güreşçileri tarih yazdı
Oluşturulma Tarihi: 1.11.2017
Görüntülenme Sayısı: 1589

Kırkgöz Döşemealtı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Güreş Takımı, 2017 sezonunda Türkiye'nin çeşitli er meydanlarında 19 başpehlivanlık, alt boylarda 24 birincilik, 17 ikincilik ve 34 üçüncülük ile toplamda 118 madalya kazanarak tarihi bir rekor kırdı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'nde bu yıl ikinci olan Orhan Okulu, katıldığı müsabakalarda tam 13 birincilik elde etti. İsmail Koç 4, Hüseyin Gümüşalan ve Ali Altun da 1'er kez birincilik kürsüsüne çıkarak büyük bir başarıya imza attı. Alt boylarda ise 21 ayrı güreş organizasyonuna katılan güreşçiler 24 birincilik, 17 ikincilik ve 34 kez de üçüncülük kazanarak ilçeye 75 madalya ile döndü.

Orhan Okulu fırtına gibi

Başarılarıyla Döşemealtı halkını gururlandıran güreş takımı, bu sezon kürsülerden hiç inmedi. Tarihi Kırkpınar'da finale kadar yükselen, Elmalı güreşlerini 5 defa üst üste kazanarak imkansızı başaran Orhan Okulu, Balıkesir Kurtdereli ve Kumluca güreşlerini de 3'er kez üst üste kazanarak ebedi kemerlerin sahibi oldu. Okulu ayrıca, Döşemealtı, Korkuteli, Samsun Ladik, Yozgat Sorgun, Balıkesir İvrindi, Düzce, Burdur Dirmil, Yalova Fevziye, Çanakkale Umurbey, Kırklareli Büyük Mandıra güreşlerinde altın kemeri kuşanırken, Konyaaltı Belediyesi Feslikan Yaylası, Muratpaşa Belediyesi, Muğla Seydikemer güreşlerinde ikinci ve 6 güreşte de 3'üncü geldi.

Başpehlivanlar 43 kez kürsüye çıktı

Başpehlivan İsmail Koç; Bursa Mustafa Kemal Paşa, Tekirdağ Kavaklı Türk Gücü, Balıkesir Gönen, Balıkesir Edremit güreşlerinde 1'inci, Ordu / Ünye, Zonguldak / Kozludağ ve Manavgat Belediyesi güreşlerinde 2'nci, Ordu - Aybastı, İvrindi Kayapa, Manisa Yunus Emre yağlı pehlivan güreşlerinde de 3'üncü oldu.

Gebze güreşlerinde başaltı boyunda birinci olan Hüseyin Gümüşalan, Kırkpınar Yağlı Pehlivan güreşlerinde başaltı boyunda üçüncü olarak başpehlivanlığa yükseldi. Gümüşalan, başpehlivan olarak katıldığı Balıkesir Savaştepe'de 1'inci olurken, İstanbul Şile ve İzmit Gölcük güreşlerinde 2'nci, Çanakkale Çan ve Yozgat Sorgun güreşlerinde 3'üncülük elde etti.

Başpehlivan Serkan Serttürk; Balıkesir Dursunbey, Balıkesir İvrindi güreşlerinde ikinci, Çanakkale Çardak, Çameli ve Çanakkale Umurbey güreşlerinde üçüncü oldu.

Başpehlivan Ali Altun ise Tekirdağ Hüseyin Araklı güreşlerinde birinci, Balıkesir Gönen güreşlerinde üçüncülük unvanını elde etti.

Güçlü alt yapı

Kırkgöz Döşemealtı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bünyesinde alt boylarda mücadele eden güreşçiler, bu sezon 21 farklı güreş organizasyonuna katıldı. Katıldıkları güreşlerde 24 birincilik, 17 ikincilik alan geleceğin başpehlivanları, 34 kez de üçüncülük kürsüsüne çıktılar. Mustafa Kara yönetimindeki alt yapı güreşçileri 2017 yılında toplam 75 madalya kazandı.

“Sporu ve sporcuyu destekliyoruz”

Son 3 yıldır ata sporu yağlı güreşlere verdiği önemle ön plana çıkan Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, hem başpehlivanlar hem de alt boylardaki sporcuların elde ettiği başarıları ilçe halkına armağan etti. Başkan Genç, “Döşemealtı belediyesi olarak temel belediyecilik hizmetlerinin yanında kültüre, sanata, eğitim ve sağlığa verdiğimiz desteği spora da veriyoruz. Özellikle amatör sporları önemsiyorum, gençlerimizin spora yönelmesi, enerjilerini doğru ve faydalı yönde harcamaları için kulübümüz bünyesinde bisiklet, futbol ve güreş takımlarını kurduk. Branşlarda mücadele eden sporcularımın başarısıyla gurur duyuyorum” dedi.