Ekolojik Kreş açılışa hazır

Anasayfa» Haberler» Ekolojik Kreş açılışa hazır
Oluşturulma Tarihi: 21.09.2017
Görüntülenme Sayısı: 3416

Döşemealtı Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Antalya'nın ilk Ekolojik Kreş'i, 25 Eylül Pazartesi günü eğitim-öğretime başlıyor. Çatısındaki güneş panelleriyle kendi enerjisini üretecek kreşte, çocuklara hayvanlarla iç içe, bitki ve sebze yetiştirerek toprağa dokunacak.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in vizyon projelerinden biri daha hayata geçiyor. Çıplaklı Mahallesi'nde 3 bin 600 metrekare alan üzerine projelendirilen Antalya'nın ilk Ekolojik Kreş'inde hazırlıklar tamamlandı. Kreşte Pazartesi gününden itibaren çocuk sesleri yankılanacak.

Çocuklar doğayla iç içe

Ekolojik Kreş'in detayları kreş anlayışına yeni boyutlar getiriyor. Klasik kreş eğitimlerinin yanı sıra günlük çiftlik hayatının öğretileceği mini uygulama tarlalarıyla çocuklar toprağa dokunabilecek, sebze ve meyve yetiştirecek. Şimdilik tavuk, horoz, tavus kuşu ve ördek gibi hayvan türleri kreşteki yerlerini alırken, önümüzdeki günlerde midilli at, 2 keçi ile 2 koyun getirilecek.

Kreşin çevre düzenlemesi tamamlanırken bahçesinde oyun grupları, kum havuzu, uygulama bahçesi bulunuyor. İki katlı binada ise drama, müzik sınıfı, mini sinema sınıfı temel İngilizce sınıfları yer alıyor. Kreşe yerleştirilen oyuncakların tamamı çocuklara zarar vermeyen Avrupa standartlarında malzemelerden yapıldı. Kreşin çevre düzenlemesi, oturma grupları, peyzaj çalışmalarının önemli bir bölümü belediyenin kendi atölyelerinde hazırlanıp uygulandı.

Enerjisini güneşten alacak

Kreşte çocukların sorunların çözümünde destek olması amacıyla bir psikolog, sağlıklı beslenmelerini sağlamak için diyetisyen görev yapacak. İki katlı kreşin iç avlusunun üst kısmı açık ve binanın tamamı camla kaplı. Çatıya yerleştirilen güneş panelleriyle, kreş kendi enerjisini üretecek. Özel dizaynlı kreşin 20 kişilik 6 sınıfı bulunuyor.

Türkiye'de örnek

Nitelikleri itibariyle benzerlerinden çok daha farklı bir kreş projesini hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadığını belirten Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, çalışmaları yerinde inceleyip Kreş Müdürü Fatih Çelik'den bilgi aldı. Genç, "Klasik kreş eğitimlerinin yanı sıra çocuklar doğayla iç içe olacak. Hayvan sevgisi ve doğa bilincini onlara aşılamayı hedefliyoruz. Özellikleriyle fark yaratacağını ve Türkiye'deki kreş projeleri arasında örnek olacağını düşünüyorum" dedi.

Ekolojik Kreş'e yıl boyunca kayıt yaptırılabilecek.