İşçi arayışında artış

Anasayfa» Haberler» İşçi arayışında artış
Oluşturulma Tarihi: 18.04.2018
Görüntülenme Sayısı: 1070

İş arayanla işveren arasında köprü görevi gören Döşemealtı Belediyesi İşkur Birimi'ne 1 yıl içinde 2.714 kişi başvurdu. Kadın başvurularında son dönemde artış gözlenirken, başvuruların yüzde 30'unu lisans mezunları oluşturuyor. Başvuru yapanlardan 397 kişi işe başlarken, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte daha fazla firma işçi arayışına girdi.

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç'in talimatıyla kentteki işsizlik sorununun çözümüne katkı sağlamak amacıyla kurulan ve bugüne kadar yüzlerce işsizi iş sahibi yapan İşkur Birimi, iş arayanların umudu olmaya devam ediyor. İşkur Birimi işverenler ile iş arayanlar arasında kurduğu köprü, her iki tarafı da memnun ediyor.

KADINLAR AĞIRLIKTA

Nar Masa bünyesinde yeniden yapılandırılan İşkur Birimi'ne son 1 yıl içinde 1.527'si kadın olmak üzere 2.714 kişi başvurdu. Başvuruların ağırlıklı olarak orta öğretim mezunlarından oluştuğu belirtilirken, yüzde 30'u lisans mezunu. İşkur Birimi'ne başvuruların tamamına yakını işçi arayan firmalara yönlendirilirken, 397 kişi başta Organize Sanayi Bölgesi'ndeki firmalar olmak üzere çeşitli işletmelerde işe başladı.

İŞÇİ İLE İŞVEREN ARASINDA KÖPRÜ

İşkur Birimi'ne, geçen yılın 4 aylık döneminde 255'i kadın 585 kişi başvuru yaptı. Bunlardan 109'u işe başladı. 2015 ve 2016 yıllarında ise iş arayan 2 bin 743 kişi birime başvurdu. İşletmelere yönlendirilen 528 kişi işe başladı. İşkur Birimi son 1 yılda 5 kariyer günü düzenlerken, 70 işletmeye ziyaret gerçekleştirdi.

İŞVEREN PERSONEL ARIYOR

Turizm sezonunun başlamasıyla birlikte son dönemde fabrika ve diğer işletmelerin personel ihtiyacının arttığı belirtildi. İşkur Birimi yetkilileri, üretim işçisi arayan fabrikalardan yoğun bir personel talebi aldıklarını, buna karşılık işletmelerin vasıflı ya da vasıfsız eleman bulmakta güçlük çektiğini kaydetti.

İşletmeler bu dönemde en çok kaynakçı, demirci, özel güvenlik, şoför, tekstil makine usta ve teknikerleri ile yetiştirilmek üzere vasıfsız işçilere ihtiyaç duyuyor.