Kültür ve Sanat Komisyonu Döşemealtı’nda

Anasayfa» Haberler» Kültür ve Sanat Komisyonu Döşemealtı’nda
Oluşturulma Tarihi: 23.01.2017
Görüntülenme Sayısı: 1413

Akdeniz Üniversitesi'nde kültürün ve sanatın geliştirilmesi, daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla kurulan Kültür ve Sanat Komisyonu, Döşemealtı'na gelerek Başkan Turgay Genç ile görüştü.

Kültür ve Sanat Komisyonu Başkanı aynı zamanda Akdeniz Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, komisyon hakkında bilgi verdi. Komisyon da Üniversitesinin farklı alanlarında eğitim veren 3 akademisyenin yer aldığını açıklayan Işık, “Komisyonumuzun kuruluş amacı; sanatın her alanında emek veren akademisyen ve öğrencilerimizin sürdürdükleri faaliyetleri desteklemek, tanıtmak ve kamuoyu ile paylaşmaktır. Komisyon olarak aynı zamanda yerel yönetimleri de ziyaret ederek hem komisyonumuzu tanıtıyor hem de işbirliği yapıyoruz” dedi.

Döşemealtı'nın ilk tiyatrosunu kurduk

Kültür ve Sanat Komisyonu'nu Döşemealtı'nda ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Belediye Başkanı Turgay Genç, “İlçemizde kültürel-sanatsal etkinlikleri halkımızın beklentisi doğrultusunda sürdürüyoruz. Döşemealtı'nda ilk defa Belediye Tiyatrosu kurduk ve ismini de ‘Halk Tiyatrosu' olarak belirledik. Her Cuma akşamı Yeşilpark Kültür Merkezi'nde ücretsiz oyunumuz sergilenmektedir. Diğer taraftan hizmet binamız içerisinde yerel ve bölgesel bazda sanatçılarımızın sergilerini açıyoruz. Dünya çapında bilinen Döşemealtı halımızı yaygınlaştırmak ve yeni nesillere aktarmak üzere özel bir proje üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Döşemealtı'nın birçok medeniyete ev sahipliği yaptığına da değinen Başkan Genç, “800 yıl önce Selçuklu Sultanı 1.İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılan ancak atıl durumda bulunan Evdirhan Kervansarayı'nın temizlik ve kazı çalışmalarını tamamladık. Restorasyon için kurul kararını bekliyoruz” diye konuştu.

Başkan Genç, ziyaretlerinden dolayı Komisyon Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, Doç. Dr. Kemal Kavas ve Öğretim Görevlisi Ebru Nalan Sülün'e teşekkür ederek her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.