Nar Festivali’ne davet

Anasayfa» Haberler» Nar Festivali’ne davet
Oluşturulma Tarihi: 20.09.2017
Görüntülenme Sayısı: 2519

Döşemealtı'nın tarım ürünlerinin başında gelen nar, hasat edilmeden önce festivale konu oluyor. Geleneksel Döşemealtı Nar Festivali, bu yıl 23 Eylül'de Çığlık Stadı'nda gerçekleştirilecek.

Döşemealtı'ndan Rusya, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere bir çok ülkeye ihraç edilen Döşemealtı Narı'nın tanıtımı için festival düzenleniyor. Geleneksel hale gelen Döşemealtı Nar Festivali, bu yıl 23 Eylül Cumartesi günü Döşemealtı Çığlık Stadı'nda gerçekleşecek. En iyi nar üreticisinin ödüllendirileceği gecede Ayşe Dinçer ve Can Afacan sahne alacak. Festivalin başlama saati 19.00.

Nar cenneti Döşemealtı

Mevsim koşullarına göre Ekim ayının ilk haftası itibariyle hasadına başlanacak nar, bölgenin başlıca geçim kaynakları arasında yer alıyor. Antalya'da en kaliteli nar üretiminin yapıldığı Döşemealtı'nda yaklaşık 600 nar bahçesi bulunuyor. Yaklaşık 8 bin 84 dekar alanda üretimi yapılan Döşemealtı Narı, rengi, tadı ve aromasıyla başta Rusya, Almanya ve Hollanda olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde tercih ediliyor. Geçtiğimiz yıl 12 bin ton nar üretiminin yapıldığı ilçede bu yılki rekoltenin 15 bin tona ulaşması bekleniyor.

“Tüm halkımızı bekliyorum”

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, çiftçinin her zaman yanında olduklarına değinerek, “Nar bizim baş tacımız. Katıldığımız tüm yurt içi ve yurt dışı fuarlarında Döşemealtı Narı'nı büyük bir gururla tanıtıyoruz. Ayrıca geleneksel hale gelen festivalle de hasat öncesi narımızı tanıtarak çiftçiye destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Festivalde en iyi nar üreticilerine ödül verileceğini açıklayan Başkan Genç, “Günler öncesinden başvurular alındı. Tarım ilçe Müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon ile en iyi nar üreticilerimizi seçeceğiz. Festivale tüm halkımızı davet ediyorum” dedi.