Tek seferde asfalt kaplıyor

Anasayfa» Haberler» Tek seferde asfalt kaplıyor
Oluşturulma Tarihi: 2.10.2017
Görüntülenme Sayısı: 2136

Döşemealtı Belediyesi yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek kombine sathi kaplama aracı aldı. Yaklaşık 500 bin lira değerindeki araç, zamandan ve yakıttan tasarruf sağlayacak.

3,5 yıl da 500 kilometrenin üzerinde yeni yol açarak rekor kıran Döşemealtı Belediyesi, açılan yolları nitelikli hale getirmek için son teknoloji ürünü sathi kaplama aracı satın aldı. Bugüne kadar iki aracın yaptığı işini tek başına üstlenen araçta, sathi kaplama için gerekli olan bitüm ve mıcır bir arada bulunuyor. Aracın 6 ton bitüm, 12 ton mıcır haznesi için bir de depolama tesisi kuruldu.

Günde 2 km sathi kaplama yapıyor

Fen İşleri Müdürlüğü'ne teslim edilen kombine sathi kaplama aracı, ilk olarak Yeşilbayır Mahallesi Atalanı Caddesi'nde kullanılmaya başlandı. Araçla daha önce serme ve sıkıştırması tamamlanmış olan yola soğuk asfalt döküldü. Günde ortalama 2 km kaplama yapabilen kombine sathi kaplama aracı, aynı anda hem zift hem de mıcır seriyor. Peşinden gelen silindirler ise kaplamayı sıkıştırıyor.

Alt yapıya büyük yatırım

Yeşilbayır Mahallesi'ni Antalya-Korkuteli Karayolu'na bağlayan Atalanı Caddesi'nde yol çalışmalarını yerinde inceleyen Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, “Bölgemizin tamamına daha hızlı ve etkili hizmet götürebilmek için araç parkımızı yeniledik, güçlendirdik. 3 yılda öz kaynaklarımızla 6 milyon liranın üzerinde yeni iş makinesi aldık. Son olarak da yaklaşık 500 bin lira değerindeki kombine sathi kaplama aracımızla 3 koldan yollarımızı güzelleştiriyoruz” dedi.

Döşemealtı Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü, sathi kaplama aracının gelmesiyle birlikte yol yapım çalışmalarını 3 aşamalı sürdürecek. Alt yapısı biten cadde ve sokaklar sıcak asfalt ile kaplanırken, ara yollar ve kamusal alanlara belediyenin kendi tesislerinde üretilen kilit taşları döşeniyor. Alt yapısı olmayan yollar ise sathi kaplama yapılacak.