Yeni nesil parklar fark yaratıyor

Anasayfa» Haberler» Yeni nesil parklar fark yaratıyor
Oluşturulma Tarihi: 22.08.2017
Görüntülenme Sayısı: 2174

Çevreci projeleriyle öne çıkan Döşemealtı Belediyesi, 4 mahalleye 8 park ve sosyal donatı alanı daha kazandırdı. Yeni parklara Döşemealtı'nda ilk kez, çocukları kaza ve yaralanmalardan koruyacak kauçuk zemin kaplama ve ebeveyn salıncağı yapıldı.

Bu yıl 735 bin metrekare park ve yeşil alan çalışması yapılırken, Turgay Genç'in başkanlığında Döşemealtı Belediyesi'nce 41 adet park hizmete açıldı. İlçedeki park sayısı 120'ye ulaştı. Bu parklara yaklaşık 13 bin ağaç ve bitki dikilirken 7 bin 870 metrekarel yeşil alan oluşturuldu.

Mahalleler güzelleşiyor

Döşemealtı Belediyesi'nin park ve sosyal donatı alanlarında hayata geçirdiği projeler kapsamında çocuk oyun gruplarının yanı sıra yürüyüş alanları, dinlenme bölümleri, içerisinde WC'lerin bulunduğu kafeteryalar, köpek besleyenler için parkur, minik göletler, voleybol, basketbol sahaları ve tenis kortları bulunuyor.

4 mahalleye 8 yeni park

Döşemealtı Belediyesi, vatandaşlardan gelen talep ve ihtiyaçlar doğrultusunda startını verdiği 8 parkı daha tamamlayıp hizmete açtı. 5'i Yeniköy Mahallesi'nde olmak üzere Bahçeyaka, Karaman ve Yeşilbayır Mahallesi'nde hizmete açılan 8 park, nitelikleriyle her kesime hitap ediyor. Çocuklar parklarda gönüllerince oyun oynarken büyükler spor aletleriyle açık havada spor yapma imkanı buluyor.

Döşemealtı'nda ilk

Yeni parkların tamamında akrilik zeminli çok amaçlı spor sahası yer alıyor. Çocukların ilgisini çekmek, onları kaza ve yaralanmalardan korumak için Döşemealtı'nda ilk kez 2 bin metrekare renkli EPDM zemin kaplama oyun alanı oluşturuldu. Zemin kaplamada 3 santimetre kalınlığında kauçuk kullanıldı. Yine Döşemealtı'nda ilk kez her parkta ebeveyn salıncağı kuruldu.

13 bin ağaç ve bitki dikildi

Yeni parklarda sağlık spor alanı, kuluçka salıncak, çocuk oyun grupları, tahterevalli ve zıpzıp yer alıyor. Parklara ayrıca ailelerin oturup dinlenebileceği 18 ahşap kamelya yerleştirildi. Yeni parklarla 7 bin 870 metrekarelik yeşil alan oluşturulurken, toplam yaklaşık 13 bin ağaç ve bitki dikildi. Dikilen ağaçlar arasında turunç, iğde, palmiye, defne, fıstık, karabiber, sığla ve süs eriği gibi türler yer alıyor.

Engelli vatandaşlar unutulmadı

Yeşilbayır Mahallesi'ndeki parkın çevresine vatandaşların araçlarını park edebilmesi için 30 araçlık otopark yapıldı. Çevreci bir anlayışla daha yeşil bir ilçe için çalışan Döşemealtı Belediyesi, parklarda engelliler de unutulmadı. 6 bin 200 metrelik yürüyüş yolunda engelliler için basamaksız ulaşım imkanı sağlandı.

Kişi başı 12.58 m2 yeşil alan

Döşemealtı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri, bu yıl 735 bin 124 metrekare park ve yeşil alan çalışması yaptı. Döşemealtı'nda kişi başına düşen yeşil alan miktarı 2015'te 9,98 metrekare, 2016'da 11,66 metrekareye, bu yıl ise 12, 58 metrekareye ulaştı.

Park sayısı 120'ye yükseldi...

2014 yılı itibariyle 79 parkın bulunduğu Döşemealtı'nda Belediye Başkanı Turgay Genç'in göreve gelmesiyle birlikte park ve yeşil alan hamlesi başlatıldı. Yaklaşık 3,5 yıl içinde 41 park daha ilçeye kazandırıldı. İlçedeki park sayısı 120'ye ulaşırken, Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri bütün parklarda bakım, onarım , temizlik ve çevre düzenlemesi de yapıyor.

Her kesime hitap ediyor...

Döşemealtı Belediye Başkanı Turgay Genç, park ve yeşil alan çalışmalarını sıradan projelerle değil nitelikli ve her yaştan her kesime hitap edebilecek şekilde detaylandırdıklarını belirterek, “Tematik parklara ağırlık veriyoruz. Aynı alan içerisinde hem çocuklarımız hem de büyükler için alanlar oluşturuyoruz.. Amacımız her yaştan insanımızın kullanabileceği çok amaçlı sosyal ve sportif mekanlar oluşturmak” dedi.