Yörük Kültürü ve Resim Sergisi

Anasayfa» Haberler» Yörük Kültürü ve Resim Sergisi
Oluşturulma Tarihi: 27.12.2016
Görüntülenme Sayısı: 1987

Döşemealtı Gençlik Meclisi (DÖGEM) tarafından düzenlenen Yörük gelenek, görenekleri ile yaşayış şekillerinin tanıtıldığı Yörük Kültürü ve Resim Sergisi, belediye binası fuayesinde açıldı.

Döşemealtı Belediyesi'nin ev sahipliğinde açılan sergiye Döşemealtı Kaymakamı Mehmet Baygül, Belediye Başkanı Turgay Genç, İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin Acar, Döşemealtı Muhtarlar Derneği Başkanı Mümin İnce, mahalle muhtarları, Başkan Yardımcıları Naci Alın ve Zafer Yörük, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Davut Zekeriya Altun, Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Zeki Özgöçer, gençvekil Cafer Uzunoğlu'nun Güzel Sanatlar Lisesi'nden öğretmen ve arkadaşları ile çok sayıda davetli katıldı. Karakalem resim sergisini gezen ve Yörüklerin kullandığı eski eşyaları inceleyen ziyaretçiler tanıtım videosunu izleyip fonda çalan Yörük türkülerini dinledi.

Tören öncesi konuşma yapan Döşemealtı Gençlik Meclisi (DÖGEM) Gençvekili Cafer Uzunoğlu, Yörük Kültürü ve Resim Sergisi ile hayalinin gerçekleştiğini söyledi. Uzunoğlu, “Benim özgüvenimin artması ve en büyük hayalimin gerçekleşmesini sağlayan Belediye Başkanı Turgay Genç'e çok teşekkür ederim. Ailem, arkadaşlarım, öğretmenlerim ve bu kadar değerli insan beni gerçekten onurlandırdı ve bundan sonraki çalışmalarım için umut oldu” dedi.

Döşemealtı'nın gelişen ve büyüyen bir bölge olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı Turgay Genç, “Döşemealtı hızla büyüse ve modern bir görünüme kavuşsa da aslımız Yörük kültürüdür. Belediye olarak böyle bir organizasyonun içinde olmaktan mutluyuz. Gençvekilimiz Cafer Uzunoğlu'nun resimleri de çok güzel. Kendisine başarılar diliyorum. İlerde büyük bir sanatçı olacağına inanıyorum” dedi.

Sergi açılışında konuşan Kaymakam Mehmet Baygül, ilçede son dönemde artan kültürel etkinliklere dikkat çekerek “Başkanımız Turgay Genç'e, sanat ve sanatçılara verdiği destekten dolayı çok teşekkür ederim. Hem de bölgenin yapısı gereği adeta bir kültür ve tarih canlandırılmış. Yörük kültürü bizim özümüz ve aslımız. Cafer kardeşimize de emeğinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Çok büyük bir sanatçı olmasını diliyorum” diye konuştu.