Döşemealtı Halk Tiyatrosu

Anasayfa» Multimedya» DHT» Döşemealtı Halk Tiyatrosu
Oluşturulma Tarihi: 20.07.2017
Görüntülenme Sayısı: 4042

Döşemealtı Belediyesi'nin ilçede kültür sanat alanındaki boşluğu doldurmak, Döşemealtılıların sanatsal etkinlik ihtiyacını karşılamak amacıyla kurduğu DHT, aynı zamanda ilçenin ilk tiyatrosu olma özelliğini taşıyor.

Döşemealtı Belediyesi Halk Tiyatrosu (DHT), 2016 yılında kurulduktan kısa bir süre sonra Ramazan ayı münasebetiyle mahallelerde ortaoyunu sergilemekle işe başladı. İftar sofralarının hemen sonrasında, açık hava sahnesinde "Hoş Bir Seda" adlı oyunu sahneleyen DHT, çoğu ilk kez tiyatroyla tanışan Döşemealtılıların beğenisini kazandı.

DHT'nin bu başarısı daha sonra Yeşilpark Kültür Merkezi'nde kapalı salona taşındı. DHT'li oyuncular, tiyatro sezonunun başlamasıyla birlikte "Entrikalı Dolap Komedyası" adlı oyunla seyirci karşısına çıktı. Tüm ekibin oyuncu kadrosunda rol aldığı komedi oyunu, sezon boyunca tiyatroseverlerin yüzünü güldürdü.

Sezon devam ederken DHT, bu kez çocuklar için sahnedeydi: Harikalar Mutfağı adli oyun her Cumartesi DHT sahnesinde ücretsiz olarak sahnelendi. Rengarenk dekoru, kostümleri ve şarkılarıyla fark yaratan oyunun tüm teknik ihtiyaçları, diğer oyunlar gibi Döşemealtı Belediyesi'nin atölyelerinden karşılandı.

Tiyatro sezonunun sonuna yaklaşılırken DHT boş durmadı ve aynı anda 2 oyunu birden sahneye koydu. Komedi oyunu "Baş Belası" ilk gösterimle seyirci karşısına çıkarken, 4 gün sonra bu kez bir dram oyunu olan "Dünden Kalan", dünya prömiyerini Döşemealtı'nda yaptı. Çocuklar için ise “Pati Kardeşliği” adlı oyun sezon boyunca sahnedeydi.

2017 yılı Ramazan ayına gelindiğinde ise DHT, bu kez başka bir ortaoyunu ile sahnedeydi. Manavgat Belediyesi Gençlik Merkezi Tiyatrosu oyuncusu Ayhan Rüzgarlı'nın yazdığı öykülerden tiyatroya uyarlanan “İftarlık Komedya” adlı müzikli komedi oyunu, 8 ayrı mahallede sahnelendi.

2017-18 sezonunda Haldun Taner'in sevilen oyunlarından “Vatan Kurtaran Şaban”ı sahneye koyan DHT, 2018-19 sezonunda ise “Bu da Geçer Ya Hu” adlı oyunla izleyici karşısına çıktı.

DHT Kategorisinden...